Jakiś czas temu na łamach WatchDogPfron opublikowaliśmy listę 50 organizacji pozarządowych (NGO), które w latach 2008-2015 otrzymały największe dofinansowanie od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Temat ten wzbudził wśród Was sporo emocji. Na prośbę zainteresowanych Czytelników publikujemy pełne zestawienie organizacji pozarządowych, które w latach 2008-2015 pobierały środki z Funduszu, wraz z przyznaną im łączną kwotą dofinansowania.
Miesięczne archiwum: luty 2016
PFRON: 4,6 mld zł budżetu na 2016 r. – nieco więcej niż w roku ubiegłym
Znany jest już tegoroczny plan budżetowy PFRON. Przychody Funduszu mają wynieść 4,618 mld złotych, wydatki zaś 4,842 mld złotych. Najwięcej pieniędzy (62% całości budżetu) przeznaczone zostanie na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – ponad 3,02 mld złotych.
Kto ma kasę, ten ma władzę
Najważniejszą cechą i wartością organizacji społeczeństwa obywatelskiego powinna być niezależność od instytucji państwa. Wartość ta opiera się na przekonaniu, że jedynie niezależne od państwa społeczeństwo obywatelskie może dobrze służyć innym, równie ważnym dla społeczeństwa wartościom zapisanym w konstytucji, takim jak wolność, praworządność, równouprawnienie, godność człowieka czy demokracja. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego powinny stać na straży tych wartości, będąc w gotowości do przeciwstawienia się każdej władzy, która zapomni o swoich obywatelskich i konstytucyjnych obowiązkach. Powinny być one rzecznikami opinii publicznej. Każda władza w demokratycznym państwie musi bowiem się liczyć z opinią publiczną.
Nowy rząd lepszy dla niepełnosprawnych?
Na pytanie „Czy Twoim zdaniem obecny rząd zajmie się problemami osób niepełnosprawnych lepiej niż rząd poprzedni?” 39% osób głosujących odpowiedziało twierdząco. Jak na ekipę która rządzi dopiero kilka miesięcy wynik wydaje się bardzo obiecujący.
Tomasz Maruszewski zastępcą prezesa zarządu PFRON
22 lutego 2016 r. Tomasz Maruszewski został powołany na stanowisko zastępcy prezesa zarządu PFRON ds. finansowych. Powołała go Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Nonsensów systemu rehabilitacji zawodowej ciąg dalszy
Jan Kowalski jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym z tzw. schorzeniem specjalnym wynikającym z krótkowzroczności. Kiedy pracował w zakładzie pracy chronionej, pracodawca otrzymywał na niego dofinansowanie w wysokości 1725 złotych, na co składały się dwa elementy: 1125 złotych z tytułu posiadania orzeczenia o niepełnosprawności umiarkowanej oraz 600 złotych za schorzenie specjalne. Kiedy na początku pracodawca zaproponował mu najniższe wynagrodzenie, dofinansowanie jakie otrzymywał zakład plasowało się na poziomie 1580 złotych, gdyż przepisy mówią, że dofinansowanie nie może być wyższe niż 75% kosztów płacy ponoszonych przez pracodawcę. W przypadku najniższego wynagrodzenia całkowity koszty pracy wynosi ok. 2200 złotych.