Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 19 grudnia 2016 roku zlikwidował jeden z absurdów w działalności PFRON dotyczący kar za nieterminowe przekazywanie środków ZFRON na konto bankowe przez pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej. Jest to znaczący, ale zarazem smutny sukces w walce z myśleniem urzędników PFRON i BON w zakresie relacji z pracodawcami osób niepełnosprawnych.
Smutny, ponieważ pokazuje jak bardzo dogmatyczne nastawienie do pracodawców dominuje wśród „przyjaznego” przedsiębiorcom aparatu państwowego, a także jak słabe i mało skuteczne są działania organizacji pracodawców osób niepełnosprawnych na rzecz ochrony swoich członków przed rażąco niesprawiedliwym traktowaniem ich przez nasze państwo. Horrendalne kary dla pracodawców osób niepełnosprawnych za najbłahsze nawet przewinienia stały się za kadencji poprzednich władz ulubioną metodą wymuszania na pracodawcach wymyślonych przez urzędników, często absurdalnych i nieżyciowych zasad i reguł postępowania.
Wyrok NSA to ważny sukces środowiska, ale każdy pracodawca osób niepełnosprawnych zdaje sobie doskonale sprawę, że podobnie absurdalnych przepisów i towarzyszących i horrendalnych kar jest w naszym prawie całe mnóstwo. Prawdziwym sukcesem wszystkich (państwa, PFRON, pracodawców i ich organizacji, a także tracących miejsca pracy osób niepełnosprawnych) będzie rozpoczęcie szybkiego procesu zmian prawa mających na celu stworzenie systemu prawnego pozbawionego opresyjnych elementów w postaci kar i bezsensownych sankcji.
Największym sukcesem PFRON byłoby zwrócenie niesłusznie pobranych kar pieniężnych także tym, którzy ze względów proceduralnych nie mają możliwości odzyskania niesłusznie wyegzekwowanych kar. Byłby to wspaniały gest nowej władzy. Mocny dowód na nowy antybiurokratyczny kurs nowych władz Funduszu.
Panie Prezesie, jest historyczna szansa na charyzmatyczny gest.
dr Marek Łukomski
Platforma Integracji Osób Niepełnosprawnych
Zobacz także:
Zakłady pracy chronionej nie zapłacą Funduszowi kar?
Czas na przełom w relacjach pracodawcy osób niepełnosprawnych – Rząd RP
Na ten wyrok – korzystny dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne – czekaliśmy wiele lat. Z powodu „złego prawa” (a raczej złej interpretacji przez PFRON) wielu pracodawców ogłosiło upadłość, a setki jeśli nie tysiące osób niepełnosprawnych straciło pracę. Ciekawe ile lat potrwa zmiana prawa w zakresie zwrotu dofinansowań? Ilu pracodawców zamknie biznes? I ile osób niepełnosprawnych będzie musiało stracić pracę? Czy BON tego nie widzi? Trzeba zmienić prawo w tym zakresie – ale nie może to trwać tyle lat!
Mały krok w dobrą stronę…..dlaczego jednak trzeba „wydzierać” sprawiedliwość poprzez sąd?! 🙁
Co to za sukces, skoro tam, gdzie postępowanie jest zakończone, pieniędzy już się nie odzyska, a upadłych firm się nie przywróci? Poza tym ustawa została, tam gdzie były różnice interpretacyjne, zmieniona na niekorzyść pracodawców. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że urzędnicy w ministerstwie i PFRON trochę zmienią podejście przy interpretowaniu przepisów.