1 lipca 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy z dnia 25 września 2015 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie kar finansowych za błędy i nieprawidłowości w obliczaniu wysokości ulg, nieterminowe i nierzetelne przygotowywanie sprawozdań do PFRON przez firmę udzielająca ulg we wpłatach na PFRON swoim klientom.
Aby ułatwić przygotowanie firm do nadchodzących zmian, zwróciliśmy się do PFRON z prośbą o przygotowanie zestawienia najczęściej popełnianych błędów i stwierdzonych nieprawidłowości, które mogą skutkować sankcjami finansowymi. Poniżej publikujemy pełną treść listu wystosowanego do Funduszu.
Treść listu:
Warszawa, 20.06.2016 r.
Szanowny Pan Robert Kwiatkowski
Prezes Zarządu
Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych
Szanowny Panie Prezesie,
z dniem 1 lipca 2016 roku wchodzą w życie nowe przepisy regulujące funkcjonowanie artykułu 22 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Istotną część tych zmian stanowi wprowadzenie kar finansowych za błędy i nieprawidłowości w obliczaniu wysokości ulg, nieterminowe i nierzetelne przygotowywanie sprawozdań do PFRON przez firmę udzielająca ulg we wpłatach na PFRON swoim klientom.
Wprowadzenie ww. przepisów, a zwłaszcza rażąco wysoki wymiar kar za ujawnione w wyniku kontroli błędy i nieprawidłowości wywołały spory niepokój wśród pracodawców udzielających ulg. Obawiają się oni, że proste błędy popełnione w niezawiniony sposób będą rodziły istotne obciążenia finansowe.
Aby ułatwić przygotowanie firm do nadchodzących zmian, zwracamy się z prośbą o przygotowanie (w oparciu o dotychczas przeprowadzone kontrole) zestawienia najczęściej popełnianych błędów i stwierdzonych nieprawidłowości, które mogą skutkować wprowadzanymi w dniu 1 lipca sankcjami finansowymi. Chcielibyśmy opublikować taki katalog na łamach WatchDogPfron, traktując go jako swoiste szkolenie przygotowujące do wejścia w życie nowych przepisów, dając tym samym pracodawcom osób niepełnosprawnych możliwość lepszego przygotowania się do wejścia nowych przepisów.
Zwracając się do Państwa o przygotowanie takiego zestawienia najczęściej popełnianych błędów wychodzimy z założenia, że zarówno ustawodawcy, jak i Zarządowi PFRON nie zależy na uzyskiwaniu dodatkowych przychodów z nałożonych na pracodawców kar, lecz na udoskonaleniu procesu monitorowania i prawidłowego funkcjonowania instytucji wspierania w zatrudnieniu najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych, które znalazły i kontynuują pracę w oparciu o rozwiązania zawarte w artykule 22.
Z góry dziękujemy za przygotowanie proponowanych przez nas zestawień i informacji.
Z wyrazami szacunku
Tomasz Lenart
WatchDogPfron.pl
Kara – kara dla ZPChr – to jedna z przyczyn z rezygnacji statusu ZPCHr. Brak mowy o wsparciu ZPCHr
Zakres sankcji to z góry założona teza, że wszyscy w ZPChr to złodzieje i oszuści. W mojej firmie ZPChr wszyscy pracownicy biura ( ponad 20 osób na 320 zatrudnionych ) są osobami z grupami inwalidzkimi często ze schorzeniami szczególnymi. Oni właśnie wykonują pracy za które ( w przypadku błędów ) PFRON nakłada kary, drastycznie wysokie. Błąd to przypadek, który może zdarzyć się każdemu i pracownikowi PFRON też ale on nie ponosi kary. Karę poniesie firma, której pracownik popełni błąd. I nie piszę tu o łamaniu świadomym prawa, tylko o błędach. Restrykcje w takich wypadkach są niewspółmiernie wysokie. Czy to nie jest aby tak, że PFRON chce likwidacji ZPChr ? Została garstka ZPChr i my jesteśmy członkiem tej garstki ale radzimy sobie jeszcze mimo, że niepełnosprawni jako najsłabsza grupa pracownicza jest lekceważona przez rządzących i wykorzystywana. Tak było za PO tak jest i teraz. Brak empatii wśród rządzących , jest tylko lekceważenie i marginalizowanie, a przecież osoby niepełnosprawne przyczyniają się też do wzrostu gospodarczego. Ciekaw jestem czy doczekam władzy pochylającej się nad problemami niepełnosprawnych z sercem i empatią.
Jak zwykle „kara niewspółmierna do przewinienia”
Coś czuje, że nie doczekamy się odpowiedzi, Pfron musi myśleć o swoich interesach przecież;/
Jaki mają czas na odpowiedź ?
W teorii 14 dni. W praktyce bywa różnie…