Osoby niepełnosprawne mają prawo do pracy na równych zasadach z innymi osobami. Dyskryminacji w zatrudnieniu zakazuje m.in. europejska dyrektywa o równości zatrudnienia. Mimo to – jak zauważa Komisja Europejska w raporcie dotyczącym działań na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych – dostęp do rynku pracy wciąż pozostaje jednym z głównych wyzwań dla osób niepełnosprawnych. Wskaźnik ich zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej wynosi średnio 48,7%, podczas gdy w przypadku osób pełnosprawnych wskaźnik ten wynosi 72,5%. Raport niestety nie zawiera danych odnośnie stanu zatrudnienia w poszczególnych krajach unijnych, jednak – jak wiadomo – w Polsce aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych jest na znacznie gorszym poziomie niż w większości krajów Europy. Wskaźnik zatrudnienia takich osób jest u nas ponad dwukrotnie niższy niż średnia unijna i wynosi zaledwie 23,7%.
30% osób niepełnosprawnych zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym
Kilka dni temu Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący postępów w realizacji strategii w sprawie niepełnosprawności na lata 2010-2020, będącej głównym instrumentem wspierającym wdrażanie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
We wstępie podsumowującego pierwsze 5 lat wdrażania strategii raportu zauważono, że populacja Unii Europejskiej starzeje się, w wyniku czego niepełnosprawnych Europejczyków będzie przybywać. Szacuje się, że do roku 2020 około 120 milionów mieszkańców Unii będzie dotkniętych niepełnosprawnością. Z raportu wynika także, że obecnie aż 30% osób niepełnosprawnych w Unii jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ryzyko wystąpienia ubóstwa lub wykluczenia społecznego w dużej mierze zależy od stopnia niepełnosprawności (największe występuje w przypadku stopnia znacznego).
Sporo miejsca w raporcie poświęcono kwestiom zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dostępu do rynku pracy. Z publikacji wynika, że mimo licznych starań wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w krajach Unii Europejskiej utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Wśród działań, jakie podjęto od 2010 roku, znalazły się m.in.:
- przyjęcie nowego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER), uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem oraz przewidujące pomoc w formie subsydiów płacowych na rekrutację pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji,
- wprowadzenie kompleksowego pakietu inicjatyw politycznych w zakresie edukacji i zatrudnienia młodzieży: „Youth on the move”, którego celem jest wspieranie edukacji i mobilności młodych ludzi, w tym osób z niepełnosprawnością, a w konsekwencji poprawa ich sytuacji na rynku pracy,
- implementację w 12 europejskich krajach (w tym w Polsce) Karty Różnorodności mającej na celu promowanie różnorodności i równych szans w zatrudnieniu bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność czy religię,
- uruchomienie planu działania na rzecz wsparcia przedsiębiorczości społecznej w Europie.
Brak równych szans na rynku pracy największym problemem dla osób niepełnosprawnych
W raporcie znalazły się ponadto wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych na półmetku wdrażania strategii. Większość respondentów – wśród których znalazły się zarówno osoby indywidualne, jak i organizacje – krytycznie wyrażała się na temat aktualnej sytuacji osób niepełnosprawnych wskazując, że mają one ograniczony dostęp do edukacji, ochrony zdrowia, środków transportu oraz innych towarów i usług. Najczęściej wymienianym problemem okazał się być jednak brak równych szans na rynku pracy.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Komisji Europejskiej: Progress Report on the implementation of the European Disability Strategy (2010-2020), str. 34.
Respondenci zostali zapytani również o to, czy ich zdaniem 5 lat po przyjęciu strategii sytuacja osób niepełnosprawnych w obszarze zatrudnienia polepszyła się. Ponad połowa (57,11%) osób indywidualnych stwierdziła, że sytuacja w ogóle nie uległa poprawie. Podobnego zdania były organizacje. 47,88% z nich uznało, że sytuacja w obszarze zatrudnienia nie zmieniła się.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Komisji Europejskiej: Progress Report on the implementation of the European Disability Strategy (2010-2020), str. 41.
Wciąż wiele wyzwań
Raport Komisji Europejskiej pokazuje, że mimo wielu działań podjętych na rzecz osób niepełnosprawnych przed Unią Europejską wciąż stoi wiele wyzwań. „Unia powinna nadal działać i wspierać państwa członkowskie tak, aby zwalczać ubóstwo, bezrobocie, ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, brak równych szans w edukacji, niewystarczającą dostępność, instytucjonalizację i wszelkie inne bariery, na jakie napotykają osoby niepełnosprawne” – czytamy w raporcie. Komisja zapewnia przy tym, że wciąż będzie mocno zaangażowana w realizację europejskiej strategii o niepełnosprawności, a wszystkie zaplanowane w ramach strategii działania będą kontynuowane w latach 2017-2020.
Iza Rutkowska
Zobacz:
Progress Report on the implementation of the European Disability Strategy (2010-2020).
Chciałbym się zapytać czy na Poczcie Polskiej zatrudniającej 70.000 – 80.000 tys osób, w Lasach Państwowych ponad 20.000 osób, urzędach itd, itp jest możliwość telepracy. Czy wprowadzono regulamin telepracy? Czy ktokolwiek dorósł mentalnie do zaakceptowania takiej formy pracy. Obawiam się, że odpowiedź brzmi NIE. Wielu „mózgowców” na wózkach inwalidzkich siedzi w domu i ewentualnie wklepuje lub wyszukuje dane w internecie za najniższą krajową (po prostu szczyyyt marzeń). Są chorzenia szczególne, które uprawniają do zwiększonego odpisu na PFRON (trzykrotny lub czterokrotny). Kto o tym wie? Kto to promuje? W korporacjach jest podobny problem. Nawet strony internetowe zajmujące przemilczają ten temat. Promować telepracę należy a świadomość zatrudniania ON przyjdzie sama tym bardziej przy zwiększonych odpisach gdy do pensji pracownika nie dołoży się ani grosza z kasy firmy. Czasami mam wrażenie, że organizacje, strony internetowe, które mają promować zatrudnianie ON działają jak PFRON. Kasa leci (z dotacji czyli budżetu naszego Państwa) a my coś tam robimy. Krew mnie zalała gdy czytam poradnik JAK ŻYĆ NA WÓZKU umieszczony na http://www.niepelnosprawni.pl i ani słowa o zwiększonych odpisach na PFRON przy zatrudnianiu osób z niektórymi schorzeniami szczególnymi. Przecież to przyciąga uwagę .Jest trochę rzeczy przydatnych w poradniku ale reszta to powszechnie znane dyrdymały powtarzane po raz n-ty. Pracodawca przy zatrudnieniu ON ma mieć konkretny ZYSK. Nie wstydźmy się o tym mówić wprost. Pokażmy mu to.
Sporo uwag trafnych masz na stronie. Dodałbym tylko, że zmora są… konkursy;) gdyby do limitu 6% mogły instytucje brać z wolnej ręki ON, to by więcej ofer było. Przychodzi CV, szuka się co może robić i bierze darmowego pracownika.
Dlatego uważam, że należy „uderzać” do firm z sektora prywatnego. O budżetówce zapomniałbym na razie. Zajmą się tym tematem no bo kazali. Jaką mają motywację? Zysk? Przecież to państwowa kasa czyli niczyja. Z korporacjami też jest problem. Mentalność działu HR w wielu firmach jest jak za komuny. Bardziej elastyczne są małe i średnie firmy. Nie wstydzą się zatrudniać ON również ze względu na zysk. Z mojego doświadczenia dodam, że świadomość tak wysokich odpisów jest ZNIKOMA. Gdybym nie przedstawił interpretacji przepisu (zwróciłem się o nią do PFRON) mojemu koledze, który piliotował sprawę to telepracy pracy bym nie miał. Trzeba poprowadzić pracodawcę za rękę. Dlatego też na stronie umieszczam gotowe dokumenty do pobrania (w tym gotowy regulamin telepracy). My ON musimy przejąć inicjatywę. Żaden PFRON tego nie załatwi za nas. Będzie prawdopodobnie tak jak było. Państwo zrobiło bardzo duży ukłon w stronę ON posiadających schorzenia szczególne. Jaki jeszcze lepszy impuls mogło wysłać do pracodawców? Pensja 3.000 PLN brutto i co miesiąc w kasie firmy zostaje do 2.975 PLN (6.593 PLN – 3.618 PLN). Czego chcieć więcej? Zatrudniony na pełny etat może pracować w systemie zadaniowym. Czyli ON nie będzie zbyt obciążony. Pracodawca nie będzie się stresował bo do pensji nie dołoży ani złotówki. CZYSTY ZYSK. Przypominam za danymi umieszczonymi na http://www.watchdogpfron.pl, że tylko 0,086% tyle najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych zatrudnia otwarty rynek. Co jeszcze lepszego nasze Państwo może zrobić aby zachęcić płatników PFRON aby nas zatrudniać? No co? Tylko zmiana mentalności, rozpraszanie lęków i INFORMACJA prezentowana w prosty sposób bez konieczności jej interpretacji. Wielki szacunek dla redakcji WATCHDOGPFRON za to co robicie i sypiecie piachem po oczach w dobrej sprawie.